Beyin Labirenti (Brain Labyrinth)

Beyin Labirenti (Brain Labyrinth)

3.99 $
Author:
Series: Orange Line Academic Books
Genres: Academics, Medicine & Psychology & Sociology, Non-Fiction
Publisher: e-Kitap Projesi & Cheapest Books
Publication Year: 2023
Format: (eBook)
Length: Turkish + English, 6" x 9" (16 x 24 cm), 170 pages
ISBN: 9786258196214
Rating:

Beyin ile ilgili bilinen yönleri; bir öğrenme, bir bilme platformu ve ayrıca oyun ve sanat tadında bir sunum ve kitapla sizlerle buluşturdum.

Buy from Apple Books
Buy from Barnes and Noble Nook
Buy from Google Play
Buy from Kobo
Buy from Scribd
About the Book

PREFACE

Beyin ile ilgili bilinen yönleri; bir öğrenme, bir bilme platformu ve ayrıca oyun ve sanat tadında bir sunum ve kitapla sizlerle buluşturdum. Çok ayrıntılı bilgilere yer vermedim. Beyni bir de bu açıdan, hayatın farklı alanlarıyla bütünleştirerek görün istedim. Kafatasımızın içindeki bu değerli cevheri sizlere anlattım. Uzun yıllar boyu bunun hayalini kuruyordum. Beyin keşfetmesi çok zevkli bir yapı.

 Kitaptaki bilgilerin tıbbi bir yönlendirme yapmadığı, hastalık ve tedavi gibi konuları içermediği, hastalığınız ve tedaviniz için mutlaka doktora danışmanız gerektiği ve kitabımın amacı dışında kullanılmaması hususunu önemle vurguluyorum.

 Tıp Fakültesi öğrencileri ve mezunları ile sağlık profesyonellerine kendi bilgileri eşliğinde bir yolculuk hedefindeyim. Konuya ilgi duyan herkes de özen ve önemle bu kapıyı açabilir.

*  *  *

 I bring you together with a learning, knowing platform for knowing sides of the brain and also a presentation and book like the taste of a game and art. I didn’t give so much detailed information. I wanted you to see brain one time from this side with getting whole of the life’s different areas. I explain you this valuable ore. I have been dreaming about this for so many years. Brain is an enjoyable structure to discover.

 I emphasize with importance that this book doesn’t give medical direction, doesn’t include subjects about illness and treatment so you must take advise from a doctor for your illness and treatment; mustn’t be used out of it’s purpose.

 I am aiming a voyage for medical faculty students and graduates and professionals of health accompanied by their knowledge. Everyone who is interested in this subject also can open this door with attention amd importance.

 Keyifli Okumalar 

Dr. Ahenk Uzunoğlu

 

CONTENTS

Ö N S Ö Z

BEYİN LABİRENTİ

İŞ YERİ

HEDEF KİTLE

SAĞLIK CAFE

MENÜ

SAĞLIKLI TABAKLAR

SAĞLIKLI İÇECEKLER

ANA YEMEKLER

SAĞLIK KATILMIŞ HAMUR İŞLERİ

SALATALAR

TÜRK KAHVESİ SUNUMLARI

BRAIN LABYRINTH

P R E F A C E

WORKPLACE

TARGET GROUP

HEALTH CAFE

MENU

HEALTHY PLATES

HEALTHY DRINKS

MAIN COURSES

HEALTH ADDED PASTRIES

SALADS

TURKISH COFFEE PRESENTATIONS

About the Author
Dr. Ahenk Uzunoğlu

1980 İstanbul doğumluyum. İznik Bursa'lıyım. İlk orta ve lise öğrenimimi birincilikle tamamladım ve üniversiteyi birincilikle kazandım. Ortaokulda Gebze Anadolu Lisesi, lisede Kocaeli Körfez Fen Lisesi mezunuyum. Anadolu Lisesi mezunu olduğumdan iyi derecede İngilizce biliyorum. Üniversitede İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum.

Üniversite hayatım boyunca beyin ile ilgili konulara hep ilgim vardı. Meslek hayatım boyunca Özel sektörde ve Kamuda yöneticilik yaptım. Şu an İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışıyorum. Geçen sene İstanbul Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Disiplini, çalışmayı seviyorum ve başarılı olmayı hedefliyorum. Kitap okumayı, dans etmeyi seviyorum.

INSTAGRAM & YOUTUBE:

https://www.instagram.com/ahenkuzunoglu/

https://www.youtube.com/channel/UCg-AblBDwbu6TAaaO01fUjw

Other Books in "Orange Line Academic Books"
"All e-Books & Printed works are copyrighted and reserved Under the Our Trade Mark: "Cheapest Books & e-Kitap Projesi". No way can not be reproduced by means of copies or can not illegal way. Posted in All Electronic & Printed books, materials and works, downloads, and commercial sales rights of the e-Book Project." e-KİTAP YAYINCILIK & e-KİTAP PROJESİ: It is a Subsidiary Marks of "*CHEAPEST BOOKs".